Sausio 13-osios bylos politizacija pasiekė absurdo lygį

Autorius: Aleksandras Galvanauskas Šaltinis: https://sputniknews.lt/columni... 2018-05-22 10:51:21, skaitė 695, komentavo 7

Sausio 13-osios bylos politizacija pasiekė absurdo lygį

Paminklas Vilniuje sausio 13-osios įvykių aukoms, archyvinė nuotrauka
Paminklas Vilniuje sausio 13-osios įvykių aukoms, archyvinė nuotrauka

"Arba aš išprotėjau, arba išprotėjo pasaulis", - taip mėgdavo rašyti žinomas žurnalistas Vitas Tomkus, kai pastebėdavo akivaizdų absurdą, farsą ar fantasmagoriją. Ir kai aplinkiniai apsimesdavo, kad viskas gerai, ir nieko čia ypatingo nevyksta

Lygiai taip pat ir dabar mes, dar išlaikę sveiką protą, galime paklausti: kas gi čia vyksta ir kas išprotėjo? Generalinės prokuratūros atstovė Daiva Skorupskaitė-Lisauskienė prieš kelias dienas vykusiame teisme pareikalavo iki gyvos galvos įkalinti buvusį TSRS gynybos ministrą Dmitrijų Jazovą už tai, kad jis "1990 metų pabaigoje subūrė organizuotą grupę iš 160 kariškių bei politinių veikėjų ir siekė grąžinti Lietuvą į TSRS sudėtį".

Kalba eina apie sausio 13-osios bylą, "amžiaus bylą", nagrinėjamą jau 27 metus ir vis niekaip neišnagrinėjamą. Ji strigo dėl to, kad prokurorams elementariai trūko įrodymų, o dauguma "kaltinamujų" gyvena už Lietuvos ribų. Matydami bylos politizacijos lygį, jie išmintingai aplenkdavo mūsų šalį, netikėdami pasakojimais apie tai, kokia puiki čia klesti demokratija.

Tačiau buvusi komunistė Dalia Grybauskaitė vieną dieną, matyt, sumąstė, kad savo praeities nuodėmes ji gali nusiplauti, paragindama jai pavaldžią prokuratūrą pagaliau užbaigti šią bylą. Prokurorai sukruto ir pateikė minėtus "kaltinimus". Kaip matome, jie savo "išmintimi" pranoko garsiausius Stalino prokurorus.

Ir sumąstyk tu man taip! TSRS gynybos ministras Jazovas, girdi, sukūrė nusikalstamą grupuotę, siekdamas vykdyti… savo tiesiogines pareigas, tai yra, ginti TSRS žemių vientisumą. Beje, 1990 ir 1991 metais Lietuva dar neegzistavo kaip valstybė. Išskyrus mažytę Islandiją, jos niekas kitas nepripažino, o TSRS kontroliavo mūsų išorines sienas, mūsų pinigus, mūsų ekonomiką ir mes visi tvarkingai nešiojome TSRS piliečių pasus.

Bet liguistai prokurorų, vykdančių banalų politinį užsakymą, fantazijai ribų neliko. Pasirodo, klastingasis Jazovas į tą savo "nusikalstamą organizuotą grupę" įtraukė dar kelias žinomas figūras. Kaip antai TSRS vidaus reikalų ministrą Borisą Pugo, TSKP politinio biuro narį Olegą Šeniną ir net (o siaube!) KGB vadą Vladimirą Kriučkovą.

Tai bent "nusikalstama organizuota grupuotė"! Susukusi lizdą pačioje TSRS valdžios piramidės viršūnėje. Pasirodo, tai ji atsakinga už visas sausio 13-osios aukas. Tai šie žmonės, beje, ne vienerius metus ėję visas minėtas pareigas, staiga susimokė ir nutarė organizuoti beginklių lietuvių žūtį.

Nepavydėtina ta prokurorų profesija. Kai keičiasi santvarkos, keičiasi ir užduotys jiems. Jei 1991 metais būtų laimėjęs Jazovo siekis išsaugoti Tarybų Sąjungą ir jos konstitucinę tvarką, tai galbūt ta pati prokurorė Skorupskaitė-Lisauskienė šiandien kaltintų Vytautą Landsbergį už "nusikalstamos organizuotos grupuotės" subūrimą, siekiant suardyti TSRS vienybę, sukurti "neteisėtas valdžios struktūras" ir surengti "kruvinas provokacijas"?

Bet kadangi tąsyk laimėjo Landsbergis, vargas pralaimėjusiems! Ir jokio nešališko teismo jiems nereikėjo tikėtis. Gerai pamename, kaip nuo pat pirmųjų valandų po sausio 13-osios tragedijos ta Lietuvos prokuratūros dalis, kuri pateko Landsbergio įtakon, kategoriškai atsisakė bendradarbiauti su centrine TSRS prokuratūra, tiriant minėtos tragedijos aplinkybes.

O tirti išties buvo ką. Iki šiol lieka neatsakyti klausimai, į kuriuos tada buvo žymiai lengviau surasti atsakymus. Kodėl, kaip nustatė teismo medicinos ekspertai, kai kurios kulkos sausio 13-osios tragedijos vietoje smigo į žmonių kūnus 40 laipsnių kampu?

Kodėl dalis kulkų iššautos iš senovinio Mosino šautuvo? Kodėl tiek daug žmonių liudijo, kad matė neaiškius žmones, šaudančius nuo namų stogų? Ir kodėl aukos buvo skubiai, per porą dienų palaidotos, nors toks svarbus tyrimas dar nebuvo pasibaigęs?

Prokuratūra pareikalavo pasodinti į kalėjimą visus 67 kaltinamus asmenis, kurių dauguma dabar gyvena Rusijoje. Daugumai jų grėstų 12-16 metų kalėjimo bausmė, o keli pagrindiniai įtariamieji, kaip ir paskutinis gyvas TSRS maršalas Jazovas (93 metų amžiaus), jei tik juos sučiuptų mūsų ar ES šalių teisėsauga, sėstų belangėn iki gyvos galvos. Mūsų demokratija nepripažįsta gailesčio net senoliams.

Jazovas — karo veteranas, vadavęs nuo nacistų geografiškai artimą mums Leningrado regioną. Matęs, kaip po karo Lietuva iš atsilikusio krašto virto industrializuotu. Įdomu, kokios mintys sukasi jo galvoje, išgirdus reikalavimą bausti jį kalėjimu iki gyvos galvos?

Pasaulis eina iš proto, tiksliau nepasakysi.