Autorius: Infa.lt Šaltinis: https://infa.lt/111245/liudnos... 2024-08-14 17:04:00, skaitė 1328, komentavo 2
Kanapės toli gražu nėra nekenksmingos. Intensyvus marihuanos rūkymas daugiau nei tris kartus padidina galvos ir kaklo vėžio riziką.
Didelėmis dozėmis marihuaną vartojantys žmonės daugiau nei tris kartus labiau rizikuoja susirgti galvos ir kaklo vėžiu. Tokias išvadas pateikė, greičiausiai, kruopščiausias tokio pobūdžio tyrimas: 20 metų buvo stebima daugiau kaip 4 milijonų JAV gyventojų ligos istorija.
Atsižvelgiant į augantį marihuanos populiarumą, galvos ir kaklo vėžio atvejų, „susijusių su kanapėmis, ir toliau daugės, ir galbūt dramatiškai“, – rašo onkologijos ekspertų grupė, vadovaujama daktaro Džozefo Kalifano (Joseph Califano) iš Kalifornijos universiteto San Diege.
Tyrimui vadovavo Pietų Kalifornijos universiteto (USC) Los Andžele klinikinės otolaringologijos ir galvos ir kaklo chirurgijos profesorius daktaras Nilsas Kokotas.
Galvos ir kaklo vėžiui priskiriami burnos, gerklės, trachėjos ir seilių liaukų navikai. Amerikos vėžio draugijos duomenimis, šiais vėžiniais susirgimais kasmet suserga daugiau kaip 58 000 amerikiečių, o daugiau kaip 12 000 nuo jų miršta.
Kokoto komanda padarė išvadą, kad kanapės, ypač rūkomos, toli gražu nėra nekenksmingos žmogaus ląstelėms. Tabako dūmai jau seniai yra rimtas galvos ir kaklo vėžio rizikos veiksnys, o Kokoto komanda priduria, kad ir „kanapių dūmuose yra kancerogenų, panašių į esančius tabake“.
Taip pat pakanka įrodymų, kad narkotike esantys kanabinoidų junginiai gali skatinti „navikų augimo aktyvumą“, nors dar neaišku, ar jie sukelia ląstelių virtimą piktybinėmis.
Kokoto komanda pirmiausia išnagrinėjo daugiau kaip 116 000 įrašų apie žmones, kuriems diagnozuotas su kanapėmis susijusi priklausomybė, t. y. ar jie narkotikus vartojo kasdien. Jie palygino šios grupės pacientų sergamumą galvos ir kaklo vėžiu su 4 mln. pacientų, neturinčių kanapių vartojimo priklausomybės, sergamumu.
„Nustatėme, kad santykinė galvos ir kaklo vėžio rizika buvo 3,5-5 kartus didesnė tarp žmonių, turinčių kanapių vartojimo priklausomybę, nei tarp žmonių, neturinčių kanapių vartojimo sutrikimų”, – pranešė tyrėjai.
Vis dėlto, tyrimo metu nebuvo galima patvirtinti priežastinio ryšio, tik koreliaciją, tačiau autoriai pabrėžia, kad rizika turi tendenciją didėti didėjant metų, praleistų su kanapių vartojimo sutrikimu, skaičiui.
Parengta pagal medžiagą