Naisiuose nepasirodę atlikėjai jau moka tūkstantines baudas

Autorius: respublika.lt Šaltinis: https://minfo.lt/aktualijos/st... 2022-09-23 17:00:00, skaitė 501, komentavo 6

Naisiuose nepasirodę atlikėjai jau moka tūkstantines baudas

Vis dar netyla atgarsiai apie liepos pradžioje Naisiuose vykusį festivalį „Naisių vasara". Tuomet paskutinę akimirką dalyvauti renginyje atsisakė beveik visi atlikėjai ir grupės, net ir tie, kurie čia yra koncertavę ne kartą. Šiandien Naisių bendruomenei savo sutarčių neįgyvendinę dainininkai jau moka tūkstantines baudas, o nepanorę susitarti draugiškai, gali būti pašaukti į teismą.

Primename, kad skandalas dėl festivalio Naisiuose kilo tuomet, kai liepos pradžioje paskutinę akimirką jame dalyvauti atsisakė grupė „Jauti", „The Roop", Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas. Dalis koncertuoti atsisakė motyvuodami, kad palaiko LGBT. Kiti piktinosi festivalio mecenato Ramūno Karbauskio paskelbtais planais kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl Vytauto Landsbergio paskelbimo šalies vadovu.

Į tai sureagavęs R.Karbauskis atsakė nauju festivaliu - rugpjūčio 15 d. scenoje pasirodė Lietuvos muzikos legenda Gytis Paškevičius, Aistė Pilvelytė, Edgaras Lubys, Violeta ir Vilius Tarasovai, Steponas Januška su grupe „Studija", operos solistas Liudas Mikalauskas.

Dabar aiškėja, kad paskutinę akimirką pirmajame festivalyje dalyvauti atsisakę atlikėjai turės susimokėti baudas už neįgyvendintas sutartis. R.Karbauskis paskelbė, kad pirmoji suma - 7500 eurų jau pasiekė Naisių bendruomenę ir tapo parama Ukrainai. „Džiaugiuosi ir didžiuojuosi Naisių bendruomenės sprendimu liepos 8-9 d. į festivalį „Naisių vasara" neatvykusių koncertuoti atlikėjų sumokėtas baudas skirti Ukrainai. Tai prasminga ir simboliška, nes valdžios politikų, kurie prigąsdino ir atkalbėjo dalyvauti atlikėjus, bandytas pažeminti festivalis buvo skirtas Lietuvos ir Ukrainos bendrystei.

7500 eurų - tai tik vienos iš „Naisių vasaros" festivalyje nedalyvavusių grupių bendruomenei geranoriškai sumokėta bauda. Šią sumą bendruomenė jau skyrė Ukrainoje veikiančiam labdaros fondui „З Богом у серцi" („Su Dievu širdyje" - liet.k.). Ši organizacija padeda vėžiu ir kitomis ligomis sergantiems vaikams bei skiria medicininę pagalbą Ukrainos kariams.

Aš labai viliuosi, kad ir kiti atlikėjai geranoriškai įvykdys savo įsipareigojimus. Juo labiau kad šios lėšos bus skirtos karo siaubą patiriančiai mūsų bičiulei Ukrainai, kuriai reikalinga visokeriopa pagalba",- pranešė R.Karbauskis.

- Ar atlikėjai geranoriškai atlygina neįgyvendintas sutartis, ar pinigų išieškojimas vyksta teismo keliu? - „Vakaro žinios" paklausė R.Karbauskio.

- Pirmoji, 7500 eurų suma, buvo sumokėta geranoriškai. Kiek man yra žinoma, grupė net nebandė ginčytis. Berods yra atlikėjų ir grupių, kurios bando derėtis, bet yra sutartys ir nėra jokių priežasčių, kodėl jos nebuvo vykdomos. Teisme juk nepasakysi, kad sutarties nevykdei, nes supykai dėl kažkieno planų kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl V.Landsbergio pripažinimo valstybės vadovu. Bet tie atlikėjai, kurie geranoriškai nenorės grąžinti pinigų, bus paduoti į teismą, o gauti pinigai bus paaukoti Ukrainai.

Bendruomenė priėmė tokį sprendimą, siekdama šiuos atlikėjus pastatyti į dvigubai nepatogią padėtį: pirma, jie neįvykdė savo įsipareigojimų, antra, nenorėdami sumokėti už neįvykdytus įsipareigojimus, jie atsisako paremti Ukrainą. Politikai, kurie įkalbinėjo šiuos atlikėjus atsisakyti koncertuoti, dabar kenkia Ukrainai. Jeigu jau esate patriotai, padėkite grupėms susimokėti pinigus, o jie tikrai pateks tiems, kuriems labiausiai reikia. Bendruomenė nepasiliks nė vieno cento. Naisiuose veikia Ukrainos teatras, kuriame dirba trupė iš Ukrainos. Su jais ir tariamasi, kam labiausiai reikia paramos.

Galiu tik priminti, kad dėl to, kas vyko prieš liepos festivalį, nukentėjo ir Ukrainos žmonės. Į festivalį ketino atvažiuoti ukrainiečių bendruomenės, bet jos buvo išgąsdintos.

Nors organizatoriai ir, žinoma, aš, vadinami prorusiškais, aš pats finansine prasme padedu Ukrainai daug daugiau nei mane kaltinantys. Lengva vaidinti pseudopatriotus, kai aukoji valstybės biudžetą. Bet tai yra visų Lietuvos žmonių pinigai. O kodėl savo atlyginimo nepaaukojus?

- Kokia grupė sutiko susimokėti geranoriškai?

- Nežinau, ar turiu teisę tai viešinti. Bet neabejoju, kad ir patys atlikėjai neskubės apie tai viešai kalbėti. Visi žino, kurios grupės atsisakė dalyvauti festivalyje. Galiu tik pasakyti, kad toms grupėms, kurios neįvykdė savo įsipareigojimų, nebus jokio gailesčio. Bendruomenė eis į teismą ir kovos, kiek reikės.

- Tarp atsisakiusių yra ir atlikėjų, kurie anksčiau yra Naisių festivalyje dalyvavę ne kartą?

- Taip, ir jie puikiai žino, kad festivalyje nėra jokios politikos. Manau, tuo puikiai įsitikino ir tie, kurie dalyvavo šiemet antrajame festivalyje. Jis skirtas šeimoms, blaivybės propagavimui. Šeima, bendruomeniškumas yra amžinosios vertybės, kuris turime propaguoti ir branginti.

Festivalį kažkokia protesto akcija padarė tie, kurie bandė jį žlugdyti. Aš pats to niekada nedariau. Šiemet per Žolines aš net nelipau į sceną. Ne tam su bendruomene kūrėme festivalį, kad jis taptų kažkokiu politiniu protestu. Jis buvo sukurtas tam, kad darytų žmones laimingus, o politika niekuomet nepadaro žmonių laimingais, tik priešina vienus su kitais. Kitais metais vėl rengsime du festivalius. O jeigu vėl bus pabandyta tai griauti, padarysime ir tris.

- Ar buvo sudėtinga įkalbėti atlikėjus atvykti į antrąjį festivalį?

- Nebuvo. Tie, kuriuos mes pakvietėme, manau, nebijo grasinimų. Kai kurie iš jų jau savo kailiu pajautė, kaip juos buvo bandoma žeminti viešojoje erdvėje. Nes dabar turime tokią valdžią, kuri paskirstė žmones į naudingus ir blogus. Dabar matome straipsnius, kuriuose žeminami atlikėjai, klausiama apie jų suteptą reputaciją. Manau, kad dalyvavę atlikėjai patys suprato, kad bus puolami. Tam reikėjo drąsos.

- Ar šios situacijos kiek neprimena sovietinių cenzūros laikų, kai partija nurodydavo, kokius spektaklius statyti, apie ką dainas ir eilėraščius rašyti?

- Visiškai primena. Liberalieji konservatoriai kalba, kaip baisu Rusijoje ar Baltarusijoje, bet tai, kas vyksta pas mus, yra labai panašu. Baisu matyti, kad po 30 Nepriklausomybės metų, žmonės vėl cenzūruojami dėl jų pažiūrų. To anksčiau nebuvo. Tai yra žingsnis atgal. Jeigu tavo nuomonė nepatinka valdžiai, tu priskiriamas prie blogų žmonių, ant tavęs siundomi žurnalistai. Kai pradedame cenzūruoti menininkus, kas toliau? Suėmimai už įsitikinimus ir valdžios kritiką?

- Su dainininku Andriumi Mamontovu buvote įkūrę fondą „Švieskime vaikus". Ar jis dar neatsisakė bendradarbiauti?

- Taip, dviese buvome šio fondo steigėjai. Dar 2016 m., kai buvau išrinktas į Seimą ir formavome valdančiąją koaliciją, kalbėjome su Andriumi ir jis pasitraukė iš fondo, kad nebūtų siejamas su politika. Jo nebėra tarp fondo steigėjų. Neturėjome progos pastaruoju metu pabendrauti apie Naisių įvykius. Žinau tik tai, kad jis yra tradicinių vertybių žmogus ir profesionalus menininkas.

Kokias pažiūras beturėtų menininkai, manau, kad negalime ir neturime menininkų gretinti su politikais ar verslininkais. Ir mes negalime jiems primetinėti, kuris yra geras, o kuris jau valstybės priešas. Negalime jų cenzūruoti, uždrausti kažkur groti, atimti galimybes kurti ir susitikti su klausytojais. Deja, daug menininkų priklausomi nuo valdžios sprendimų, todėl negali net pasakyti savo nuomonės. Nes bus išmesti iš teatrų, jų nepriims į arenas ir pan.