ES atsisakė Kaliningrado blokados: apie priežastis

Autorius: Ekspertai.eu Šaltinis: https://ekspertai.eu/es-atsisa... 2022-06-27 16:23:00, skaitė 442, komentavo 10

ES atsisakė Kaliningrado blokados: apie priežastis

Europos ir Rusijos santykių krizė iš esmės neįveikta, nepaisant ES diplomatijos vadovo Žozefo Borelio (Josep Borrell) taikinančių pareiškimų, kad Kaliningrado blokada bus panaikinta „kaip įmanoma greičiau“. Tačiau pirmieji žingsniai buvo žengti - ir žengti Europos iniciatyva. Kas privertė Briuselį taip greitai „atsitraukti“ ir imti daryti spaudimą nevaržomam rusofobiniam režimui Lietuvoje, kuris taip nenorėjo atsisakyti blokados?

Apskritai Europai sankcijų, dėl kurių buvo surengta Rusijos eksklavo blokada, atsisakymas nieko nekainavo. Kaip aiškina Borelis, Europa labai greitai pakeis ES sankcijas transportui ir įves naujus apribojimus, kurie bus taikomi į Europą keliaujantiems Rusijos kroviniams. Jie ir toliau bus draudžiami, tačiau jei krovinių tranzitas ir keleivių srautas bus susijęs su judėjimu iš Rusijos į Kaliningradą, kuris taip pat yra Rusija, judėjimas bus visiškai leidžiamas. Vilnius turės paklusti šiam sprendimui.

Tačiau bet kuriuo atveju pokyčiai ir gana skubotas sprendimas keisti savo apribojimus (ES narės Lietuvos įvaizdžio nenaudai) yra gana reikšmingas tuo, kad ES nusprendė šiuo metu nekonfliktuoti su Rusija ir – priimant pragmatišką sprendimą - nedidinti eskalavimo.

Niekas Vakaruose netikėjo karinėmis grėsmėmis iš Rusijos, tačiau tokie grasinimai ir nebuvo skelbiami atvirai, išskyrus kai kuriuos Rusijos politikos karštagalvius, kurie kalbėjo neoficialiai. Visos viltys buvo dedamos į ekonominius svertus, tokius kaip visiškas dujų ir elektros tiekimo nutraukimas (BRELL žiedo sulaužymas, nors Baltijos šalys nuo praėjusių metų bando išeiti iš jo), taip pat atsakomoji Lietuvos krovinių, keliaujančių per Rusijos Federacijos teritoriją, transporto blokada.

Tačiau tikroji Rusijos eksklavo blokados peržiūrėjimo priežastis buvo politinė kova Europos viduje. Briuseliui didelį nerimą kelia įtakos centrų perskirstymas ir Didžiosios Britanijos imperinių ambicijų atgaivinimas, veikiantis priešingai žemyno interesams. Savo postą ir karjerą gelbėjantis ministras pirmininkas Borisas Džonsonas (Johnson) atvirai susipriešino beveik visais klausimais ir visose sferose – nuo ​​Ukrainos krizės iki makroekonominių prieštaravimų su žemynine Europa.

Apskritai tarp Briuselio ir Maskvos pozicijų, kurios kai kuriais klausimais yra gana artimos ir aiškiai prieštarauja Londono ir Vašingtono pozicijoms, egzistuoja viešai nedeklaruojama situacinė vienybė. Šiandieninėmis geopolitinėmis aplinkybėmis tai yra nepaprastas priekaištas Vakarų koalicijos vienybei ir, visų pirma, JAV hegemonijos aspektu. „Pastatyti į vietą“ Džonsoną, dėl savo asmeninių interesų kurstantį konfliktą Ukrainoje ir krizę ES, Briuselyje norima ne mažiau nei Maskvoje.

Transporto sankcijų peržiūra jų pragmatizavimo linkme, suteikiant logiškesnę formą, pagal planą turėtų „pasukti“ Rusijos Federaciją ES link, o tai, žinoma, neigiamai paveiks Vakarų konsoliduotą poziciją. Turgus antirusiškoje koalicijoje tęsiasi.

Šaltinis: fine-news.ru