Autorius: Dmitrijus Kosyrevas Šaltinis: https://sputniknews.lt/2022020... 2022-02-07 15:13:00, skaitė 559, komentavo 6
Pasisakyti ir paraginti Pekiną, jei ne visiškai nustoti padėti partneriams, tai bent jau visiems apie viską papasakoti: kiek pinigų davė, kokiomis sąlygomis.
Kalbama apie apeliacinį straipsnį, paskelbtą ne itin žinomos organizacijos — Breton Vudso komiteto. Bretono Vudso sistema — pasaulinės finansų sistemos, atsiradusios po Antrojo pasaulinio karo, pavadinimas (tiesą sakant, ji pradėjo formuotis kiek anksčiau). Ši sistema turėjo būti vienoda visam pasauliui, kad visos vyriausybės (idealiu atveju) jai paklustų, atsižvelgiant į tai, kad vyriausybės ateina ir išeina, o tie, kurie jomis manipuliuoja, yra bendrai amžini.
Komitetas, tiesą sakant, yra ne kas kita, kaip ekranas, platforma visoms "pono trilijonų" idėjoms paskelbti. Tačiau jo tėvų — patikėtinių sąrašas — tikra daina: štai finansų spekuliantas Džordžas Sorosas, globalizmo be sienų ideologas. Ir trys buvę JAV prezidentai (Fordas, Karteris ir Bušas), žemesnio rango į pensiją išėję politikai, buvę JAV federalinio rezervo vairininkai ir t.t.
Kalbos apie nemalonų Kinijos dosnumą kilo taip: prasidėjo pasaulio "atsistatymas po koronaviruso", kurį savo knygoje paskelbė Breton Vudsui ideologiškai artimas Klausas Švabas, vadovaujantis jų broliškojo komiteto konferencijai Davose. Ir šios knygos eilutėse, ir tarp eilučių jos komentatoriai įžvelgė daugybę tų pačių pasaulio finansų meistrų planų: jei ne visiškas viso pasaulio ekonomikos (ir politikos, ir ideologijos) perkrovimas, tai kažkas panašaus. Tiesiog sunaikink pasaulį ir sugrąžink jį atgal. Ir kokia nelaimė, jei šio proceso metu daugelis šalių — o ypač iš "naujųjų rinkų" — susinaikina. Čia turėtų įsijungti visa Bretono Vudso dolerio sistema, dalyti kortas... atleiskite, pinigai iš naujo ir pradėti naują žaidimo raundą.
Tačiau šis "atstatymas" vargu ar manė, kad dėl kitos pasaulinės krizės Kinija dar labiau sustiprės, visų pirma, ji taps daugelio valstybių, daugiausia Afrikos ir Azijos, bet ne tik ten, draugė ir gelbėtoja. Šiandien vaizdas yra toks: bendra besivystančių šalių skola praėjusių metų trečiąjį ketvirtį siekė 36,4 trilijonus JAV dolerių, o 2019 metais ji siekė tik 3,6 trilijonus dolerių (palyginimui: JAV BVP dabar priauga apie 23 trilijonus dolerių per metus). Didžioji dalis šios skolos išaugo iš vyriausybės paskolų, o Kinija šioms vyriausybėms skyrė daugiausia pinigų.
Ir tai jau ne pirmas kartas, kai jis žlugdo buvusių pasaulio finansų meistrų planus. Prisiminkime 1997-1998 metų "Azijos" finansų krizę, kai aukščiau minėtas Džordžas Sorosas su grupe kitų finansininkų užpuolė kelių Pietryčių Azijos šalių valiutų sistemas ir jas sužlugdė — tada beliko laukti Tarptautinės valiutos. savo veiklą jau pradėjusio fondo, suteikdama atitinkamas paskolų sąlygas. Tačiau tuomet įsikišo Kinija ir net nedavė pinigų tiems, kuriems jos reikia, o tiesiog rezervavo juos naujai spekuliantų atakai. Ir rinkos nurimo. Tai buvo pirmasis epizodas, kai Pekinas ne tik išsaugojo savo valiutą (prie kurios jau buvo artėjama), bet apskritai suvaidino reikšmingą vaidmenį pasaulio finansuose, sutrikdydamas Sorosą ir daugelį kitų.
Ir dabar, tiesą sakant, tie patys žmonės skelbia kaltinimus Kinijai. Kaip neigiamas pavyzdys minima Zambija, kuri 2020 metais paskelbė valstybės įsipareigojimų nevykdymą, tačiau pagrindinė šios šalies vyriausybės kreditorius yra Kinija, kuri ruošia naują pagalbos paketą zambiečiams (tai yra ir skolos restruktūrizavimą), tačiau detalių neatskleidžia.
Kas dabar siūloma Pekinui ir jo globotiniams: atrodo, smulkmena — niekada nieko neslėpti. Atkreipkite dėmesį, kad valstybių suvereni (tai yra vyriausybės) skola apskritai, pagal nusistovėjusią praktiką, nėra daug viešinama, o tai yra blogai, komiteto teigimu, ji trukdo pasaulio finansiniam stabilumui. Pavyzdžiui, tada sunku ištikimiems finansinių sluoksnių skverams — reitingų agentūroms, kurios yra nepamainomos bet kuriuose žaidimuose su valiutomis ir ne tik su jomis. Šie žmonės turėtų žinoti viską.
Ką, niekas anksčiau nedavė pinigų vyriausybėms, o ne tik korporacijoms ir kitiems privatiems skolininkams? Davė. Ir viešumo ne visada reikėjo. Tačiau jie buvo tinkami kreditoriai, kurie tilpo į Bretono Vudso sistemą. Pavyzdžiui, Tarptautinis valiutos fondas.
Bretono Vudso komitetas kruopščiai formuluoja savo reikalavimus: būtina pasiekti visuotinį sutarimą dėl "minimalių reikalavimų savanoriškai atskleisti informaciją apie tokias paskolas", būtina sukurti nuolatinę ataskaitų apie visų ir bet kokių valstybės paskolų įsipareigojimus sistemą. Taip, visame pasaulyje. Dėl finansinio stabilumo toks. Čia sakomi visi teisingi žodžiai apie skaidrumą ir Kinijos, kaip pagrindinės pinigų išdalintojos daugelyje rinkų, atsakomybę.
Formuoti visuotinį sutarimą — tai yra įtikinti visus savo noru ir su muzika daryti tai, ko anksčiau nedarė ir nenorėjo. Kaip sakė klasikas: "Nepakeliama, kai per prievartą, o savo noru — dar labiau nepakeliama!".
Įdomu, kokius svertus ši senoji finansų gvardija panaudos prieš Kiniją ir kiek jie bus veiksmingi.
Ką mes turime prieš akis: kol kas mandagus bandymas atkurti pasaulinį finansinį dominavimą net ne vienai šaliai (JAV), o sistemai, kuri stovi už valstybių ir jų sąjungininkų ir pretenduoja į visuotinę ir visišką aprėptį. Beje, ši sistema patyrė žalą dėl vieno paprasto fakto: daugelis šalių šiandien žino, kad Vakarai galbūt dabar neturi daug pinigų, tačiau Kinija dažnai jų turi.
Tai yra tuo pačiu pripažinimas, kad Kinija sėkmingai sukūrė atsvarą, konkurenciją šiai sistemai. Ne pasauliniu mastu, kaip manė Bretono Vudso sistemos kūrėjai, tačiau šis konkursas bent jau pakerta senųjų pasaulio finansų meistrų monopolį teikti pagalbą valstybėms mainais į žinomas sąlygas, griaunančias šių valstybių suverenitetą.